نرخ پهنای باند اینترنت به گفته کارشناسان نزدیک به دو برابر قیمت پهنای باندی است که شرکت ارتباطات زیرساخت از درگاههای بین المللی خریداری می کند اما پیش بینی شده با اجرای پروژه کابل زیردریایی خلیج فارس - GBI - نرخ پهنای باند تقریبا به نصف قیمت فعلی کاهش یابد. 
 


به گزارش راسخون به نقل از مهر پروژه کابل زیردریایی منطقه خلیج فارس (GBI) اتصال ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس و سایر کشورهای جهان را از طریق فیبرنوری زیردریایی برقرار می کند.

 
"Gulf Bridge " اپراتور راه اندازی کابل زیردریایی منطقه خلیج فارس است که برای اتصال کامل منطقه خلیج فارس به تمام جهان بر بستر یک زیرساخت کابلی مطمئن با شرکت ارتباطات زیرساخت ایران برای مدت 25 سال قرارداد همکاری امضا کرده است.

این پروژه به صورت کنسرسیومی در قطر تشکیل شده که براساس آن شبکه کابلی ایجاد شود تا تمامی کشورهای خلیج فارس را به هم وصل کرده و بعد از عبور از تنگه هرمز و اتصال به عمان به شبکه‌های کابلی دنیا متصل شود. یک سر این شبکه که از خلیج فارس رد شده به هند و یک سر دیگر آن با عبور از دریای سرخ به اروپا وصل می شود. همچنین با این پروژه امکان ارتباط ایران با بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی همچون پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان تسهیل خواهد شد.
 
در این پروژه بندر گناوه ایران به عنوان نقطه تماس مشخص شده و ایران بابت بهره برداری از این پروژه به واسطه این نقطه تماس که در اختیار این پروژه بین المللی قرار داده، هزینه‌ای نمی پردازد.

قیمت اینترنت ایران 20 برابر اینترنت انگلستان است

جلال محفوظی مدیرعامل شرکت پارس گیتی ارتباط که پروانه تامین پهنای باند اینترنت بین الملل به داخل کشور را از مسیر بندرعباس به عهده گرفته است در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح نرخ گران پهنای باند اینترنت در ایران اظهار داشت: نرخ پهنای باند اینترنت در ایران بسیار گرانتر از دیگر کشورها است و حتی شاید 20 برابر اینترنت در شهری مانند لندن باشد اما این مشکل به هزینه ترنسمیشن – خطوط انتقال- برمی گردد.
 
وی با بیان اینکه هزینه انتقال پهنای باند به داخل کشور هزینه گرانی است و شرکت ارتباطات زیرساخت هزینه زیادی بابت این انتقال متحمل می شود افزود: دلیل گرانی پهنای باند توزیع شده اینترنت میان شرکتهای سرویس دهنده مربوط به این موضوع است.
 
عضو سابق هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به مسیر غیرمستقیمی که برای انتقال پهنای باند به ایران طی می شود گفت: پهنای باندی که از اروپا تامین می شود از مسیر ترکیه، ارمنستان و امارات رد می شود تا به ایران برسد که این هزینه بسیار زیادی برای ما به همراه دارد.
 

هزینه دسترسی ترکیه به پهنای باند به مراتب کمتر از ایران است 
 
محفوظی با بیان اینکه عدم دسترسی مستقیم به پهنای باند اینترنت سبب می شود که شرکت ارتباطات زیرساخت هزینه بسیاری را برای انتقال این خطوط متحمل شود، در مورد تفاوت نرخ اینترنت ایران با کشوری مانند ترکیه به مهر گفت: هزینه دسترسی ترکیه به پهنای باند به مراتب کمتر از ایران است و پهنای باندی که از مسیر استانبول به ایران می رسد دو هزار کیلومتر فاصله را طی کرده است.
 
وی با اشاره به راهکارهای کاهش نرخ پهنای باند اینترنت و استفاده از مسیرهای دیگر در این زمینه تاکید کرد که نرخ ارتباطات ماهواره ای بسیار بالاست و از این جهت این روش نیز نمی تواند صرفه اقتصادی داشته باشد.
 
 

لزوم عضویت در پروژه های بین المللی برای انتقال مستقیم پهنای باند 
 
عضو سابق هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت تنها راه حل موجود را عضویت در یکی از پروژه های بین المللی برای انتقال مستقیم پهنای باند به ایران عنوان و خاطرنشان کرد: تاکنون ایران در هیچ پروژه بین المللی برای این موضوع عضویت نداشته اما هم اکنون در حال انجام مذاکراتی با کشورهای منطقه است که در صورت نهایی شدن و عضویت در کمیته پروژه های منطقه ای، اینترنت بسیار ارزان در داخل کشور توزیع می شود.
 
مدیرعامل شرکت پارس گیتی ارتباط با اشاره به تعدیل نرخ پهنای باند اینترنت از سال گذشته در کشور به مهر گفت: با اجرای این قرارداد قیمت اینترنت حتی به نصف رقم فعلی خواهد رسید.
 

زیرساخت نرخ پهنای باند را دو برابر محاسبه می کند 
 
وی با بیان اینکه هم اکنون نرخ پهنای باند اینترنت که در کشور توسط شرکت ارتباطات زیرساخت توزیع می شود نزدیک به دو برابر قیمت پهنای باندی است که این شرکت از درگاههای بین المللی خریداری می کند ادامه داد: دلیل این امر به هزینه های توزیع پهنای باند و هزینه های جاری شرکت ارتباطات زیرساخت برمی گردد.
 
محفوظی تصریح کرد: پروژه هایی مانند GBI که در دست اقدام از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت است تا یک سال آینده عملیاتی شده و این امر کاهش نرخ پهنای باند اینترنت را تا نصف رقم فعلی به همراه خواهد داشت.
 

وی با اشاره به پروژه مشترک ایران، عمان، انگلیس و سوریه که تحت عنوان پروژه GBI برای انتقال پهنای باند اینترنت در مرز ایران تعریف شده است در مورد اجازه توزیع پهنای باند به شرکتهای خصوصی به عنوان یکی دیگر از راهکارهای حل مشکل گرانی نرخ اینترنت نیز به مهر گفت: از لحاظ قانونی این امکان پذیر نیست که توزیع اینترنت از انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت دربیاید و در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.
 
وی گفت: در تمام دنیا بک بون در انحصار دولتها است و در غیر اینصورت ورود بخش خصوصی به عرصه توزیع پهنای باند می تواند رقابت پذیری بازار و افت قیمتها را به همراه داشته باشد.  تاريخ : پنجشنبه ٩ تیر ۱۳٩٠ | ٢:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای