دانشمندان موفق شدند روشی را برای جذب و مهار انرژی‌های مغناطیسی محیط کشف کنند که می‌توان با ذخیره آن دستگاه‌های الکتریکی کوچک را به حرکت در آورد.

به گزارش راسخون به نقل از فارس، محققان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تکنولوژی جورجیا موفق شدند راهی کشف کنند که با استفاده از آن می‌توان امواج و انرژی‌های الکترو مغناطیسی محیط را جذب کرد. امواج رادیو و تلویزیون، تلفن همراه و ماهواره‌ها از این قبیل هستند و می‌توان با این روش انرژی مورد نیاز برای شبکه‌های قدرت سنسورهای بی‌سیم، ریز پردازنده‌ها و تراشه‌ها را فراهم کرد.


این روش با استفاده از آنتن‌هایی با پهنای باند زیاد صورت می‌گیرد و اجازه می‌دهد تا سیگنال‌هایی با محدوده‌های فرکانس مختلف جذب شوند. دستگاه‌ مهار کننده و جاذب انرژی الکترومغناطیسی می‌تواند این انرژی را جذب و آن را به برق dc یا ac تبدیل کند و سپس آن را در باتری یا خازن ذخیره کرد.

از مزایای این دستگاه، قابلیت جذب طیف گسترده‌ای از امواج، از امواج رادیویی گرفته تا رادار و از فرکانس 100 مگاهرتز تا 15 گیگا هرتز و حتی بالاتر است.

به گزارش ساینس دیلی، قدرت امواج باندهای تلویزیونی بالغ بر چندین میکرووات است که با توجه به حجم گسترده استفاده از تلویزیون می‌توان توانی بالغ بر چندین میلی‌وات از این آنتن‌های جاذب تنها در فرکانس امواج تلویزیونی، به دست آورد. این توان حاصل شده قادر است به منظور تأمین انرژی مورد نیاز راه‌اندازی تراشه‌ها و ریز پردازنده‌ها و حسگرها مورد استفاده قرار گیرد.

دانشمندان موفق شدند با به کارگیری حسگرهای دمایی، امواج الکترو مغناطیسی ایستگاه تلویزیونی که در نیم کیلومتری قرار داشت، جذب کنند، این میزان انرژی به منظور راه اندازی ریز پردازنده‌ها کافی است.

محققان به دنبال گروهی هستند تا با فن‌آوری جوهر افشان، جاذب‌های انرژی را بر روی ورق‌های انعطاف پذیری از جنس پلیمر بچسبانند تا در هر جایی بتوان از این وسیله برای جذب امواج الکترو مغناطیسی بهره گرفت.تاريخ : سه‌شنبه ٢۸ تیر ۱۳٩٠ | ٩:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای