روزنامه کیهان در صفحه 10 سه شنبه 18مرداد، با انتشار گزارشی انتقادی، برنامه سازی تلویزیون در ماه مبارک رمضان را تقریبا بی فایده دانسته است.

به گزارش «24»، بخشهایی از این گزارش انتقادی که تیتر آن به مدیران رسانه ملی تقدیم شده، بدین شرح است:

بیستم ماه مبارک به بعد، حتما اخبار شبکه های تلویزیونی و رادیویی را پیگیری کنید. خبری با این مضمون منتشر و منعکس خواهد شد. رسانه های مکتوب و دیجیتال وابسته به رسانه ملی را هم مدنظر داشته باشید: « 96درصد از مردم از برنامه های ویژه ماه مبارک اعلام رضایت کردند.» و یا »مردم برنامه های رمضانی رسانه ملی را پسندیدند.» و یا گزارشی با این تیتر: نمایندگان مجلس در نامه ای از رسانه ملی به خاطر برنامه های خوب و مفید در ماه مبارک رمضان تقدیر کردند. و بعد گزارش های مردمی بدین شکل:
- خانم برنامه های ماه مبارک تلویزیون رو دیدین؟ چطور بودن؟
خانم: خیلی خوب! خیلی عالی بود! خیلی آموزنده بود! من که هم خودشو می دیدیم و هم تکرارشو.
یک نفر دیگر: برنامه های امسال به نسبت سال گذشته خیلی خیلی بهتر شده بود و معلوم بود خیلی براش زحمت کشیده شده...ما که ممنون تلویزیونیم.
یک نفر دیگرتر: امسال تنوع برنامه ها خیلی بهتر بود، هر کسی می تونست برنامه مورد علاقه شو پیدا کنه، سریال ها هم همه شون خوب بودن بویژه همه شون! سوژه نو، بازی ها خوب و...خلاصه خیلی خوب بود!
و شاید بیست وسی چنین خبری را منعکس کند: طبق بررسی های انجام شده میزان استقبال مردم از رسانه ملی در ماه رمضان 137 درصد رشد داشت خلاصه منتظر چنین گزارش ها و آمار و اخباری باشید.
 
چگونه می شود شانه های تلویزیون را گرفت؟
به سوژه سریال های امسال و شبکه های پخش کننده نگاه کنید! تقریبا همه شان کپی کاری کارهای قبلی است ولی چطور می شود که این طرح ها و فیلم نامه ها از فیلتر «طرح و برنامه» رسانه ملی عبور می کند و با بودجه های هنگفت ساخته می شود؟ چطور می شود که سازندگان سریال ها، تقریبا ثابت می مانند و اتفاق نویی در سریال سازی ما نمی افتد؟ چطور می شود که سوژه های نو و طرح های بدیع هرگز روی آنتن نمی رود اما سوژه های تکراری تا دلتان بخواهد در 7 شبکه تلویزیونی مشاهده می شود؟
 
دستهای خالی سیما
سریال های امسال، دقیقا کپی تم ها و سوژ ه های داغ سال های گذشته اند! نکته قابل تامل این است که یک مدیر بالادستی ننشسته طرح این سریال ها را در کنار هم بخواند و بفهمد که سه شبکه دقیقا با یک موضوع و دو شبکه عینا با یک اجرا قصد سریال سازی دارند! البته شاید هم خوانده ولی دیگر وقتی نمانده بوده و گفته بروید خوش باشید!
کاش فقط همین نکته منفی، کارنامه رسانه ملی در مریخ را لکه دار می کرد. رسانه ملی خودش هم نمی داند چه می خواهد و چه می کند. در یک شبکه و در یک برنامه زنده به کرامت انسان ها به شدت تاکید می شود و با حضور یک روحانی شب های زیادی درباره اش بحث می شود، در شبکه دیگر یک سریال تولید و پخش می شود که آدم های فقیرش، به شدت کم شعور، لمپن، بی فرهنگ و فاقد کرامت انسانی هستند.
در یک شبکه به بهانه جشن جزیره کیش(!؟) ـ تبلیغ جشنواره این جزیره در شب های ماه رمضان خودش به تنهایی جای تامل دارد ـ بچه ها را به رقص و آواز وا می دارند آن هم با تندترین موسیقی های زنده، در یک شبکه دیگر یک برنامه برای سحراولی ها ترتیب می دهند که یک قطره موسیقی هم پخش نمی کند!؟ بچه ها دور هم شعر می خوانند بدون موسیقی! و حتما هم توقع اقبال عمومی دارند!! در یک شبکه از روابط بد دختر و پسر در جامعه و فرزند و والدین در کشور انتقاد می شود و در شبکه دیگر دقیقا همین مباحث به شکل برجسته ای در سریال دیده می شود! البته تلویزیون مریخ که قرار نبوده دانشگاه باشد؛ نباید زیاد توقع داشت!
 
معنویت یعنی روح سرگردان!
کلا این چند نفری که کارهای مناسبتی را کنترات از تلویزیون گرفته اند، از معنویت جز «روح» سرگردان و بدبختی یک مرده و یا یک آدم دم مرگ چیزی نمی دانند. البته این را هم می دانند که آدم های فقیر، بدبخت اند، آدم های پولدار خوشبخت اند. آدم های فقیر دین ندارند و دزد از آب در می آیند و آدم های غنی هم دین دارند و هم سعادتمنداند و هم دست فقرا را می گیرند.
شروع ورود روح، شیطان و خلاصه هر آنچه به عالم غیر مادی تعلق دارد را می توان به سریال «کمکم کن» منتسب دانست که در زمان پخش در سال 83 مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد به طوری که بعد از پخش این سریال در سال های بعد شاهد رشد روز افزون سریال های ماه رمضان با محوریت عالم دیگر! بودیم.
 
حالا شما بگویید چرا در جامعه خرافات زیاد شده است و رمالی و طالع بینی بیداد می کند، وقتی سروته همه سریال های الف ماه رمضانی، می شود «خواب و رویا» در کنار «روح» سرگردانی که دست بر قضا، دخترانه و پسرانه هم پیدا کرده و برای تنها نبودن روح پسر، نویسنده محترم یک روح دختر هم به مجموعه اضافه کرده، چه توقعی از مردم باید داشت؟ رسانه دارد به مردم خط می دهد؛ دارد می گوید دختر شما بدون اجازه اگر با پسر همسایه ارتباط داشت، ایرادی ندارد، ما در انتهای سریال سر او را به سنگ می کوبیم!
از شبکه دوم سیما هم ممنونیم که سریال «روح » نوازش را قبل از افطار پخش می کند تا همان دو نفر آدمی هم که سریال های شبکه دو را می دیدند، دیگر نبینند و خلاص! باز هم ممنونیم که یک برنامه پشت بامی را در بهترین ساعت پخش، روی آنتن می فرستد که هر شب تازه جماعت دست اندرکار، طی آزمون و خطا با هم تصمیم می گیرند چه کار کنند، بهتر است! اینها یعنی برنامه ریزی در صداوسیمای مریخ، به شدت حساب شده است، وگرنه اینکه طنز «خنده بازار» نصفش قبل از خبر 22 و نصف دیگرش بعد از خبر 22پخش می شود، ربطی به مدیریت ندارد که، اشکال از بخش خبری 22 است! اینها یعنی مدیران رسانه ملی ما برنامه ریزی شان بلند مدت است، اصلا اینطوری نیست که الان برای یک ربع بعدشان، برنامه بریزند، هرکسی اینها را گفت و یا نوشت بدانید که می خواهد رسانه ملی را تضعیف کند


تاريخ : چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠ | ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای