تامین سوخت نسل بعدی خودروها از روزنامه‌های باطله

دانشمندان دانشگاه تیولین موفق به کشف یک میکروارگانیسم تولیدکننده سوخت زیستی شده‌اند که از روزنامه باطله تغذیه می‌کند. 

 باکتری «TU-103»، سلولز موجود در روزنامه را به بوتانل تبدیل می‌کند که می‌توان از آن به عنوان جایگزینی برای بنزین استفاده کرد.

دانشمندان ابتدا این باکتری را در مدفوع حیوانات کشف کرده و از آن زمان به کشت آن پرداختند و فرآیندی را تولید کردند که به این ماده اجازه تولید بوتانل از سلولز را می‌دهد.

سلولز در تمام گیاهان سبز یافت شده و از وافرترین مواد آلی در زمین است. این محققان در آزمایش‌های خود توانستند از روزنامه به عنوان منبع سلولز استفاده کنند. با این که باکتری‌های دیگری با قابلیت تولید بوتانل در طبیعت موجود هستند، اما آنها به محیط بدون اکسیژن نیاز دارند که هزینه‌های تولید را بالا می‌برد؛ درحالی که باکتری TU-103 می‌تواند در زمان حضور اکسیژن، زنده مانده و کاربری داشته باشد.

اگرچه اتانل نیز از سلولز گرفته می‌شود، بوتانل از چندین جهت بر آن برتری دارد؛ از جمله این که بوتانل به همان شکل در تمام موتورهای خودروی اصلاح‌نشده قابل استفاده بوده؛ می‌توان آن را از طریق خطوط لوله موجود پمپاژ کرد؛ از خورندگی کمتری برخوردار و حاوی انرژی بیشتری است.

از آن جا که این ماده از سلولز تولید شده، علاوه بر کاهش قیمت سوخت می‌تواند انتشار دی‌اکسیدکربن و دود را نیز تا حد زیادی کاهش دهدتاريخ : دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠ | ۱:۳٦ ‎ق.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای