رابرت انکه تنها فوتبالیست مشهوری نبود که به این شیوه مرگ خود را رقم زد. نام های دیگری نیز درعرصه تاریخ فوتبال هستند که این عمل را مرتکب شدند. به همین منظور قصد داریم به بررسی مشهورترین فوتبالیست هایی که نتوانستند با مشکلات زندگی مبارزه کنند و اقدام به خودکشی کردند، بپردازیم


ساندور کوسیچ اسطوره مجارستانی بارسلونا و آقای گل جام جهانی 1954 که کفش طلای فوتبال اروپا را در سال های 1952 و 1954 ازآن خود کرد در سن 49 سالگی در 22 جولای 1979 خود را از طبقه چهارم بیمارستان به پایین پرتاب کرد و با این اقدام به خودکشی پرونده زندگی خود را بست. این ستاره تاریخ مجارستان تنها بازیکنی است که در یک جام جهانی 2 بار موفق به هت تریک شده و با به ثمر رساندن 11 گل در یک دوره جام جهانی رکورد تاریخی میانگین 2/2 گل در هر بازی را در این تورنمنت بر جا گذاشته که هنوز کسی موفق به شکستن این رکورد نشده و تنها ژوست فونتین می باشد که توانسته بیشتر از او در یک دوره جام جهانی، البته با تعداد بازیهای بیشتر، گل بزند. کوسیچ ملقب به سرطلایی فوتبال جهان با به ثمر رساندن 75 گل در 68 بازی ملی از نظر میانگین گلزنی در بازیهای ملی هم رکورددار است اما  به هم ریختن سریع اوضاع سلامتی کوسیچ، که در بین سالهای 1958 تا 1965 در بارسلونا خوش درخشید، سبب افسردگی وی شد. ضمن اینکه سرطان معده او نیز از دیگر مشکلاتش بود.


- خوآن هانس مکس گمپر سوئیسی متولد 22 نوامبر 1877 و موسس تیم های بارسلونا اسپانیا، اف ث زوریخ سوئیس و بازیکن تیم بازل سوئیس به طرز عجیبی در تاریخ 30 جولای 1930 اقدام به خودکشی کرد. گمپر مشهورترین چهره تاریخ فوتبال سوئیس و اولین رئیس یک تیم باشگاهی فوتبال اسپانیا بوده که به دلیل علاقه به سیاست های ایالت کاتالونیا به تأسیس بارسلونا اقدام نمود. وی با بارسلونا 11 قهرمانی کاتالونیا و 6 کوپا دل ری اسپانیا را فتح نمود، اما موسس یکی از 2 غول فوتبال اسپانیا، زمانی که به دلایل سیاسی از اسپانیا اخراج شد و زمام آبی و اناری پوشان را از دست داد، و همچنین با مشکلات مالی روبرو بود، در سن 52 سالگی خودکشی کرد تا این حرکت وی مورد انتقاد تمامی مطبوعات اسپانیا و سوئیس باشد.

- آسگوتینو این بارتولمی اسطوره تاریخ آ اس رم در تاریخ 30 می 1994 به دلیل مشکل افسردگی بسیار شدید اقدام به خودکشی کرد. بارتولمی که با آ اس رم در سال 1983 موفق به کسب اسکودتو شد و توانست با جالوروسی ها روزهای خوبی را در سال 1984 در رقابت های جام باشگاه های اروپا سپری کند، هیچ گاه به تیم ملی بزرگسالان ایتالیا راه نیافت و جزء معدود بازیکن زرشکی پوشان رمی بود که نتواسنت در دربی دلاکاپیتاله برابر لاتزیو به پیروزی دست یابد. بارتولمی هافبک اسبق آ اس رم به گونه ای مجبور شد که از فوتبال بازنشسته شود و در سن 39 سالگی در حالی که از افسردگی رنج می برد، خودکشی را برگزید.

- سرخیو لوپز سگو مدافع چپ سابق بارسلونا در سن 39 سالگی و در 4 نوامبر 2006 اقدام به خودکشی کرد. سرخیو لوپز یکی از مهره های مهم آبی و اناری پوشان در قهرمانی این تیم در جام در جام سال 1998 باشگاه های اروپا بود. نکته ی جالب اینکه وی با جرارد لوپز هافبک والنسیا و بارسلونا قبل از خودکشی درگیری شدیدی داشت.

- جاستین فاشانو بازیکن سیه چرده اسبق منچستر سیتی در دهه 1990 که در تیم های بسیاری در رقابت های لیگ برتر انگلیس تجربه حضور دارد، پس از اینکه در سال 1998 به آمریکا بازگشت به دلیل جرمی که در سن 17 سالگی در این کشور مرتکب شده بود توسط پلیس بازداشت شد و در سن 37 سالگی با نوشیدن سمی خودکشی کرد. البته سابقه وی در پرداختن به انواع جرم ها نیز بسیار بوده است.

- پل واسینس اسطوره وفادار آرسنال و مهاجم این تیم در تاریخ 8 اگوست 2001 و در سن 39 سالگی اقدام به خودکشی کرد. گلزنی وی برای توپچی های لندن در فینال جام در جام سال 1980 سبب شد تا این تیم قهرمان این دوره از رقابت ها شود. ستاره سابق آرسنال در منطقه بریستول در حالی با نوشیدن انواع سم اقدام به خودکشی کرد که سالهای زیادی را معتاد به هروئین بود.

- ماتیاس سیندلار اسطوره تاریخ فوتبال اتریش متولد 10 فوریه 1903 در سن 35 سالگی و در تاریخ 23 ژانویه 1939 اقدام به خودکشی کرد. جنازه هافبک مرکزی تیم ملی اتریش در آپارتمانش در وین، که به دلیل استشمام عمدی مونوکسید کربن جان باخته بود، پیدا شد. گفته می شود رژیم نازی آلمان سیندلار را مجبور به بازی برای تیم ملی این کشور کرده بود که با ممانعت وی روبرو شدند. این بازیکن که موتزارت فوتبال جهان نامیده می شود و بهترین بازیکن تاریخ فوتبال اتریش است، جزء 100 بازیکن مطرح لیست پله نیز قرار دارد و در جام های جهان 1930 و 1934 چهره درخشانی بود.

- رابرت انکه متولد 24 آگوست سال 1977 که وی نیز سابقه حضور در بارسلونا را طی سال های 2002 تا 2004 دارد، در حالی که به روزهای اوج آمادگی اش در تیم هانوفر و تیم ملی آلمان پس از رقابت های یورو 2008 رسیده بود، به دلیل اختلافات خانوادگی اقدام به خودکشی کرد و جامعه فوتبال آلمان را عزادار نمود.

- پل گاسکوئین اسطوره تیم ملی انگلیس در دهه 1990 و بازیکن سابق تیم های لاتزیو و نیوکاسل یونایتد که سابقه انواع جرائم را دارد در سال گذشته اقدام به خودکشی کرد اما جان سالم به در برد.

- جئو جونگ کوآن هافبک کره ای سئول یونایتد به دلیل اتهام رشوه و تبانی در لیگ برتر کره جنوبی چندی پیش اقدام به خودکشی کردتاريخ : جمعه ۱۱ شهریور ۱۳٩٠ | ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای