یکی از دانشمندان ناسا اظهار داشت که برای رسیدن به مریخ و حل مشکل غذا انسان باید بتواند در مجموع 10 گیاه را بر روی سیاره سرخ زیر کشت ببرد.

 یکی از اهداف روشن آینده برنامه های فضایی بشر رسیدن به سیاره سرخ اسطوره ای است.


یکی دیگر از این اهداف، تبدیل کردن مریخ به مستعمره زمین برای زندگی و اقامت انسانها است اما در این راه مشکلاتی وجود دارد که مهمترین آنها تامین غذا است.

در حقیقت اطلاعات «مایا کوپر» دانشمند لابراتوارهای ناسا در تکزاس نشان می دهد که برای انجام یک ماموریت 5 یا 6 ساله در مریخ به حدود 3 هزار کیلوگرم غذا برای هر مسافر نیاز است.

این دانشمند در این خصوص اظهار داشت:«این یک مانع واضح برای لغو بسیاری از سناریوهای این ماموریت است. ما به روش های جدیدی نیاز داریم. اکنون در حال ارزیابی تمام احتمالات ممکن برای استفاده از یک سیستم احیا کننده زیستی هستیم که رشد گیاهان در فضا را امکانپذیر کند».

به اعتقاد این دانشمند، مشکل غذا در فضا به دست کاهو و گوجه فرنگی حل می شود. در حقیقت، این دو سبزی گیاهانی هستند که به سرعت رشد کرده و فضای کمی اشغال می کنند. همچنین کاشت این گیاهان می تواند به تامین اکسیژن لازم برای تنفس فضانوردان کمک کند.

بررسی های این پژوهشگر ناسا نشان می دهد که در مجموع 10 گیاه هستند که برای کاشت فضایی و تبدیل شدن به سبزیجات مریخی باید آزمایش شوند.

این 10 گیاه عبارتند از: اسفناج، هویج، پیاز سبز، فلفل، توت فرنگی، سبزیجات معطر، کاسنی ایتالیایی، کلم، کاهو و گوجه فرنگی.

بنابراین به نظر می رسد که در آینده باید منتظر افتتاح یک رستوران غذاهای گیاهی بر روی مریخ باشیم.تاريخ : یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠ | ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای