هم‌زمان با کشف شبکه جاسوسی مخفیانه پلیس نیویورک از مسلمانان، مایکل بلومبرگ شهردار این شهر از افزایش مراقبت ها از مسلمانان مقیم آمریکا، بویژه نیویورک، حمایت کرد.


در تحقیق و بررسی از عملیات سری اداره پلیس نیویورک در جاسوسی از مسلمانان این شهر در ماه گذشته اطلاعاتی از واحد سری اطلاعات جمعیتی پلیس نیویورک یافت شد که بر اساس آن مشخص شد این پلیس زیر نظر عوامل سیا مشغول به جاسوسی از مسلمانان و مراکز اسلامی این شهر هستند.

این واحد با استقرار مأموران مخفی در مناطق مسلمان نشین و مراکز وابسته به آن‌ها، برای آنچه که کشف احتمالی عملیات تروریستی نامیده‌اند، مشغول به جاسوسی و کنترل دقیق فعالیت های مسلمانان هستند.

پلیس نیویورک در ابتدا منکر وجود چنین تیم عملیاتی بود اما پس از اینکه پرده از این واحد سری برداشته شد، مایکل بلومبرگ از این جاسوسی ها حمایت کرد و گفت به زودی مراقبت های بیشتری صورت خواهد گرفت.

بلومبرگ در این کنفراس خبری اظهار داشت: "از آنجا که دنیا هر روز پرمخاطره تر می‌شود، آزادی های فردی مردم بیش از پیش در معرض تهدید قرار دارد". وی با رد جاسوسی بودن این مراقبت ها مدعی شد که تکنیک های مورد استفاده در اداره پلیس نیویورک، تنها با اهداف پیشگیرانه بکار گرفته می‌شوند.

او اخیراً نیز در مصاحبه ای گفته است: "ما در دنیایی خطرناک زندگی می‌کنیم و باید برای کسب اطمینان از مهار تروریسم، باید بسیار بازدارنده عمل کنیم". وی ابراز داشت که هم به قانون اساسی آمریکا و هم به حقوق شخصی مردم این کشورمعتقد و پایبند است اما تلویحاً گفت که از هر ابزاری برای تضمین امنیت مردم نیویورک ها استفاده خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، بلومبرگ مدعی شد که مسلمانان از حضور پلیس در اجتماعاتشان استقبال می‌کنند و موافق اقدامات حفاظتی پلیس هستند. – در حالی که بیش از 250 مسجد در یک دهه پس از حملات 11 سپتامبر بطور مخفیانه تحت نظارت بوده اند.

وی افزود: بزودی با بکارگیری فناوری تشخیص چهره می توانیم هرکسی را که در خیابان رفت و آمد می کند شناسایی کرده و زیر نظر بگیریم. بدین ترتیب هرگونه حادثه ای مشابه 11 سپتامبر را در مراحل اولیه کشف کنیم، اما همانطور که مردم نیویورک می دانند این مسئله باعث از بین رفتن حریم خصوصی آن‌ها خواهد شد.

گزارشگر آسوشیتدپرس در پایان این گزارش اضافه می‌کند که مأموران پلیس نیویورک پس از 11 سپتامبر، پا را از اختیارات قانونی خود فراتر گذاشته و با ورود به ایالت‌های پنسیلوانیا، نیوجرسی و حتی ایالت‌ها دورتر، به جاسوسی از مساجد، رستوران‌ها و دیگر مراکز و اجتماعات مسلمانان پرداخته‌اند. پیش‌تر در اوایل ماه جاری میلادی، پُل براون سخنگوی اداره پلیس نیویورک، فعالیت نیروهای پلیس تحت نظر سازمان سیا را تکذیب کرده بود.تاريخ : دوشنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٠ | ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای