ENS : نقش ها و مسئولیت های پرستار متخصص مراقبت از افراد مبتلا به صرع

 

مقدمه و هدف :

بیماریهای همراه با حمله ( Seizure) تقریباً تا یک درصد جامعه را مبتلا می کند . درک نادرست از صرع و انگ اجتماعی اغلب باعث اختلالات زندگی این افراد شده و منجر به تنها شدن و کاهش اعتماد به نفس افراد مبتلا می شود . تشنج های کنترل نشده بر جنبه های مختلفی از زندگی افراد شامل فعالیت های اجتماعی و و رزشی و تفریحی تأثیر می گذارد. صدمات جسمی و افسردگی و میزان مرگ و میر در کل این جمعیت بیشتر است . متخصصین با مشکلات پیچیده عصبی / دارویی / جراحی / روانی / اجتماعی / روانکاوی افراد مبتلا آشنا هستید و این موارد را در کنترل مبتلایان مد نظر قرار می دهند. پرستار متخصص مراقبت از افراد مبتلا به صرع (ENS ) anti epileptic drugs نظارت و کنترل دارد. در این پژوهش به بیان نقش ها و مسئولیتهای پرستار متخصص صرع ( ENS ) پرداخته ایم .

محتوی :

مبتلایانی که به تازگی تشخیص داده شده اند ، قبل و بعد از عملهای جراحی در افراد مبتلا به صرع صعب العلاج و زنان قبل از ازدواج و قبلا از بارداری و دوران حاملگی و شیردهی جهت مشاوره سرپایی و بستری و تلفنی به پرستار متخصص صرع ( ENS ) مراجعه می کنند . بررسی ها نشان می دهد افزایش کنترل مبتلایان و بالا رفتن درک مبتلایانذ از مسائل مربوط به صرع و افزایش توانایی برای تصمیم گیری های درمانی از نتایج استفاده از خدمات ENS می باشد. تماس تلفنی یک روش کارآمد و بهینه جهت افزایش دستیابی به مراقبتهای تخصصی است . از مزیت های آن ، کاهش هزینه ها و خطرات و مشکلات رفت و آمد می باشد . با ( ENS ) مشکلات اورژانسی مبتلایان سریعاً شناسایی شده و در صورت لزوم به کلینیک سرپایی معرفی می شوند.

 

نتیجه گیری :

رضایت مبتلایان و خانواده هایشان از این خدمات نشان می دهد که ( ENS ) در مراقبت سه گانه ( پیشگیری سطح اول و دوم و سوم ) یک کاربرد موثر از مهارتهای تخصصی پرستاری ست . در حال حاضر در کشور ما نیاز به چنین مراکزی احساس می شود . امید است که با آموزش های تخصصی به پرستاران بتوان چنین مراکز خدماتی مفیدی را در کشور ایجاد کرد و گامی دیگر در توسعه سلامت برداشت  

 تاريخ : سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠ | ۱:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای