سرانجام گوگل خبر راه‌اندازی پروژه عظیم ذخیره‌ اطلاعات بر پایه ابر محاسباتی خود با عنوان درایو (Drive) را اعلام کرد.


بعد از را‌ه‌اندازی سرویس‌های ذخیره اطلاعات بر پایه رایانش ابری یا Cloud Computing توسط اپل، مایکروسافت و دراپ باکس(Dropbox)، این بار نوبت به موتور عظیم جست‌وجوی اینترنتی یعنی گوگل است تا خیال کاربران خود را از بابت راه‌اندازی یک سرویس ذخیره اطلاعات بر پایه Cloud با عنوان «درایو» راحت کند.

 نفوذ و محبوبیت بالای این موتور جست‌وجوی اینترنتی در بین کاربران باعث شده تا انتشار خبر راه‌اندازی سرویس جدید گوگل، نگاه‌های اکثر کارشناسان و سایت‌های مختلف خبری را به این رویداد خیره کند.

در گام نخست، گوگل اعلام کرده که قصد دارد پتانسیل خود را برای استفاده کاربران سیار(Mobile) استفاده کند.
درایو (Drive) به کاربران این امکان را می‌دهد تا اطلاعات خود را در آن ذخیره کرده و پس از اتصال به اینترنت با یک تلفن همراه هوشمند، تبلت و یا لپ‌تاپ خود مجددا از اطلاعات ذخیره شده استفاده کنند.

اطلاعاتی که در این سرویس ذخیره می‌شوند می‌توانند از نوع تصویر، فایل‌های ویدیویی، متن و یا هر نوع فایل دیگری باشد که روی سرور‌های گوگل ذخیره خواهند شد.
سرویس درایو شباهت زیادی به دراپ باکس (Dropbox) دارد که در حال حاضر با داشتن حدود ۵۰ میلیون کاربر از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

بر اساس گزارش وال استریت، گوگل اعلام کرده که این سرویس رایگان است اما کاربرانی که قصد دارند اطلاعات با حجم بالا را ذخیره کنند می‌بایست مبلغی را بپردازند.
در مقایسه با دراپ‌باکس باید گفت این سرویس هم اکنون به هر کاربر ۲ گیگابایت فضا به هر کاربر مجانی اختصاص می‌دهد اما کاربرانی که قصد دارند بیشتر از این مقدار اطلاعات ذخیره کنند تا سقف ۵۰ گیگابایت ماهانه ۹ دلار و ۹۹ سنت و تا سقف ۱۰۰ گیگابایت باید ماهیانه ۱۹ دلار و ۹۹ سنت بپردازند.

شرکت اپل سرویس آی‌کلود (iCloud) و مایکروسافت هم اسکای درایو (SkyDrive) را برای ذخیره آنلاین کاربران خود راه‌اندازی کرده‌اند اما با توجه به تعداد زیاد کاربران دراپ باکس کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این شرکت رقابت سختی را با گوگل در پیش داشته باشد.

البته مشکل بزرگی که همواره در مورد سرویس کلود (Cloud) وجود دارد بحث امنیت و نگهداری اطلاعات خصوصا برای شرکت‌هایی است که اطلاعات خود را در آن قرار می‌دهند.
از سوی دیگر همواره این نگرانی برای صاحبان این شرکت‌ها وجود دارد که کارمندانشان اطلاعات محرمانه شرکت را روی این سرویس‌ها قرار دهند.

به گفته کارشناسان، این سرویس‌ها به ابزار امنیتی مجهز هستند که به صورت خودکار از انتشار اطلاعات محرمانه و خصوصی جلوگیری می‌کند.

مدیران گوگل امیدوارند تا چند هفته آینده سرویس Drive را راه‌اندازی کنند.تاريخ : سه‌شنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٠ | ٢:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : حسام ساعد | نظرات ()
  • آنکولوژی
  • قالب بلاگ اسکای