تولید کارت‌های پی وی سی در ایران

استفاده از کارت‌های مختلف دارای اعتبار و امتیاز امروزه به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است و حداقل یک کارت بانکی در جیب تمامی مردم یافت می‌شود.

 
اما اغلب کارت‌های پیرامون ما که این روزها شاهد بروز و ظهور آن‌ها در بخش‌های مختلف هستیم از جنس پی‌وی‌سی (PVC) که مخفف Polyvinyl Chloride و دارای ابعاد استاندارد 86 × 54 میلی‌متر و ضخامت 760 میکرون است، هستند.
این کارت‌های مقوایی که از قیمت مناسبی برخوردارند و از منظر زیست محیطی هم تأیید شده هستند از نظر نوع، جنس، ضخامت و روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که در نهایت کارت‌های شارژ تلفن همراه، ضمانت و کارت‌های هوشمند اعتباری، سوخت، ملی و... را شکل می‌دهند.
 
پی‌وی‌سی‌ها معمولا با روکش‌های UV (ورنی)، سلفون، لمینت و مقوایی غیر قابل نفوذ (Black Print) پوشیده می‌شوند اما یکی از مهم‌ترین عملیات که بر روی این کارت‌ها باید صورت گیرد، شخصی‌سازی است
 
بعد از شخصی‌سازی هم، چاپ رمز (Pin) توسط ماشین‌آلات پیشرفته و پوشش امنیتی یا همان اسکرچ است که در نهایت کارت‌‌ها را به سمت بسته‌بندی می‌برد.
 
در گذشته نه چندان دور (تا سال 88) نه تنها تمامی اجزای این کارت‌ها وارد می‌شد بلکه امکان تولید اسکرچ (پوشش امنیتی) هم در داخل کشور وجود نداشت اما هم‌اکنون تمامی مواد اولیه این بخش‌ها وارد می‌شود و در داخل تولید صورت می‌گیرد.
 
کارت‌های پی‌وی‌سی بسته به نوع کاربردی که دارند به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:
 
کارت‌های ساده: در این نوع کارت هیچ نوع ابزار ذخیره سازی استفاده نشده و برای تشخیص دستگاه‌های کارت خوان معمولا از بارکد استفاده می‌شود.
 
کارت‌های مغناطیسی (مگنت): در این نوع کارت‌ها یک نوار مغناطیسی در پشت کارت تعبیه شده که جهت نگهداری و ذخیره‌سازی اطلاعات صاحب کارت استفاده می‌شود که نمونه‌ای از آن‌ها کارت‌های بانکی با نوار مغناطیسی است.
 
کارت‌های غیر تماسی (RFID): کارت‌های Contactless یا بدون تماس از انواع دیگر کارت‌های  پی‌وی‌سی هستند که احتیاج به تماس مستقیم با دستگاه‌های کارت‌خوان ندارن که کارت مترو نمونه‌ای از این کارت‌ها است.
 
کارت‌های هوشمند: بهترین مثال برای این نوع کارت‌ها، کارت تلفن است ولی به کارت هوشمند سوخت و سیم‌کارت هم می‌توان اشاره کرد؛ معمولا از این نوع کارت‌ها به دلیل امنیت و ماندگاری در پروژه‌های ملی یا در پروژه‌هایی که در سطح گسترده انجام می‌شوند استفاده می‌گردد.
/ 1 نظر / 15 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل] دوست ارجمند سلام فرا رسیدن نهم ربیع و عید الزهرا بر شما مبارک. وبلاگ جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. شما بزرگوار برای مطالعه مطالب زیر دعوت شده‌‌اید: *********** [گل] تبریک آغاز امامت حضرت مهدی(ع) و مطالبی ناب [گل] ### رسوایی یکی از علمای سنی توسط یک زن ### . . . سه مطلب ویژه دیگر(شیوه کشته شدن خلیفه دوم به دست ابولؤلؤ ...)!!! *********** [گل] احادیث بسیار زیبای این هفته؛ [گل] # سفارش ویژه خداوند به پیامبر در شب معراج # امام زمان(ع) در کلام دختر رسول خدا (ص) # عذاب جناب مختار در قیامت بخاطر ذره ای از محبت به دو نفر *********** [گل] فرق بین شیعه و محبّ + نوشیدن آب رحیل و آخرین وضو[گل] *********** [گل] فارسی کردن اعداد در فایرفاکس [گل] *********** [گل] توصیه می‌‌‌کنم از باقی صفحات وبلاگ هم بازدید کنید. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]